BON TURYSTYCZNY 500 PLUS Nowe zasady

ℹℹℹ  Polska Organizacja Turystyczna poinformowała o zmianach w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym. Nowe przepisy znacznie rozszerzają katalog aktywności opłacanych bonami i listę podmiotów turystycznych, które mogą korzystać z programu. Od teraz nie trzeba wyjeżdżać na kilkudniowe wakacje, by wykorzystać bon turystyczny 500 plus. Po zmianach można nim płacić nawet za jednodniowe wycieczki, które nie obejmują noclegu.
ℹ  Bon turystyczny 2021. Do kiedy można zrealizować?
➡️  Bon turystyczny został wprowadzony w Polsce 1 sierpnia 2020 roku, po pierwszej fali koronawirusa. W związku z tym, że ze świadczenia można było skorzystać dopiero w drugiej połowie wakacji nie wszyscy jeszcze je wykorzystali. Na realizację bonu jest jeszcze sporo czasu.
➡️  Bonem turystycznym można płacić wielokrotnie do 31 marca 2022 roku, aż do wyczerpania świadczenia. Można je wykorzystać płacąc za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Ostatnio w bonie turystycznym wprowadzono zmiany. Wcześniej by móc płacić bonem 500 plus zapłacić za imprezę związaną z wypoczynkiem dzieci, trzeba było zapłacić minimum za jeden nocleg. Dziś tego warunku nie ma.
można jednak płacić nawet za jednodniowe wycieczki.
Dla branży turystycznej to duże ułatwienie, ponieważ bon można wykorzystać nie tylko w hotelach, ale również płacąc za usługi typu:
📌usługi przewodnickie,
📌przejazdy autokarem,
📌zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów,
📌rejsy statkiem,
📌zajęcia rekreacyjne
oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.
To pomoc nie tylko dla właścicieli hoteli, czy pensjonatów, ale też innych osób zatrudnionych w turystyce. Co ważne, bonem turystycznym możemy opłacić jednodniową wycieczkę pod warunkiem, że skorzystamy z minimum dwóch usług.
ℹ  Dla kogo bon turystyczny?
➡️  Bon turystyczny o wartości 500 złotych przeznaczony jest dla rodziców, którzy mają co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia. Dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł, co łącznie daje 1000 zł.
ℹ  Jak aktywować bon turystyczny 500 plus?
➡️  Bon turystyczny można otrzymać logując się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Bon zostanie wygenerowany w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru, który rodzic otrzyma na maila lub na telefon w formie sms. Bon aktywuje się w bardzo prosty sposób. Trzeba go pokazać podczas rezerwacji pobytu lub przy zakwaterowaniu w hotelu lub miejscu, w którym można nim płacić np. instytucji kulturalnej, czy centrum rozrywki.